Historia działalności COGNOR S.A. Oddział OM SZOPIENICE sięga swoimi korzeniami poza okres jej funkcjonowania pod aktualną nazwą. Już w 1834 r. spółka niemiecka Bergwerksgesellschaft Georg von Giesches Erben uruchomiła hutę cynku Wilhelmina w Szopienicach. W 1906 r. architekci Jerzy i Edward Zillmanowie z Charlottenburga zaprojektowali nowoczesna (na owe czasy) hutę cynku Uthemann, która oddano do użytku w 1912 r.
W 1926 r. hutę przejął koncern amerykański Harrimana, przy czym Wilhelmine zaczęto likwidować, zaś hutę Uthemann rozbudowywać. Po II wojnie światowej majątek huty upaństwowiono i nadano jej nazwę Huta Metali Nieżelaznych Szopienice.
W wyniku restrukturyzacji HMN Szopienice w 2001 roku została wydzielona spółka działająca pod nazwą Wałki i Tuleje Sp. z o.o., z kolei w 2002 roku nastąpiła zmiana nazwy na Odlewnia Metali Szopienice Sp. z o.o.
W 2004 roku Spółka stała się częścią Grupy Kapitałowej Złomrex (obecnie GK COGNOR) – lidera rynku złomowego oraz hutniczego. W 2018 roku Odlewnia Metali Szopienice Sp. z o.o. w ramach prowadzonych działań konsolidacyjnych w GK stała się Oddziałem i przyjęła nazwę COGNOR SA Oddział OM Szopienice w Katowicach.
Firma specjalizuje się w produkcji odlewniczych stopów miedzi - brązów, odlewniczych stopów cynku, stopów i zapraw ocynkowniczych. Stopy miedzi - brązy, produkowane są w postaci wałków i tulei, metodą odlewania ciągłego, poziomego. Stopy cynku, odlewane są w postaci gąsek oraz bloków. Od 2003 roku Oddział OM Szopienice posiada system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001:2015 celem spełnienia jakościowych wymagań klientów oraz zapewnienia ciągłej poprawy jakości produkowanych przez firmę wyrobów.
Oddział OM Szopienice należy do grona liderów wśród zakładów produkcyjnych rozwijających się w branży metali nieżelaznych w Europie. Od kilku lat wdrażane są nowoczesne rozwiązania techniczne i organizacyjne stosowane w europejskim przemyśle odlewniczym. Produkcja realizowana jest przez doświadczonych fachowców branży hutniczej i odlewniczej.