Odlewnia Metali Szopienice Sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pt. Opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu niskojakościowych odpadów poprodukcyjnych z miedzi i jej stopów , w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Priorytet I Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa Działanie 1.2 Sektorowe programy B+R Program sektorowy: INNOWACYJNY RECYKLING
Cel projektu:
Badania proponowane w projekcie koncentrują się na opracowaniu efektywnego ekonomicznie procesu recyklingu niskojakościowych odpadów poprodukcyjnych z miedzi i jej stopów. Celem działań w tym zakresie jest opracowanie innowacyjnej, kompleksowej technologii produkcji odlewanych wyrobów w postaci kształtowników i prętów przeznaczonych na elementy armatury wodnej i gazowej oraz elementy ślizgowe maszyn. Założenia techniczne procesu przewidują połączenie działań związanych z przygotowaniem materiałów wsadowych obejmujących operacje ich segregacji, czyszczenia, wstępnego zagęszczania z procesem topienia i odlewania w jeden zintegrowany, ciągły system produkcyjny, co w znaczący sposób wpłynie na obniżenie strat materiałowych oraz energetycznych. Zastosowanie proponowanej technologii umożliwi zwiększenie w strukturze wsadowej udziału odpadów w postaci wiórów do 100%. Osiągnięcie założonych celów projektu będzie realizowane poprzez zespół działań kompleksowych.
Planowane efekty:
Kompleksowa technologia recyklingu odpadów w postaci wiórów powstających po obróbce skrawaniem, będąca rezultatem projektu, umożliwi: wykorzystanie niskojakościowych odpadów w postaci zaolejonych wiórów w ilości do 100 % udziału we wsadzie, przy zapewnieniu wymaganej jakości wyrobów, zwiększenie uzysku topienia w stosunku do stosowanej tradycyjnej technologii zmniejszenie ilości zgarów i ograniczenie udziału frakcji metalicznej w odpadach lepszą stabilność jakościową odlewanych półwyrobów w postaci prętów, tulei i kształtowników wraz ze spełnieniem rygorystycznych wymagań normy PN-EN 1982, istotne zmniejszenie uciążliwości dla środowiska dzięki znacznie bardziej efektywnemu recyklingowi odpadów, zmniejszeniem energochłonności, obniżeniu kosztów transportu, zmniejszeniu emisji gazów.
Wartość projektu: 9 343 660,67 zł
Wartość kosztów kwalifikowanych: 9 343 660,67 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 4 024 252,23 zł